4 požymiai, kaip atpažinti profesionalų fermos analizės ekspertą

2019-09-16

Bet kuris ūkininkas, tiek turintis ilgametę patirtį, tiek naujai ėmęsis šios veiklos, visada itin vertina gero konsultanto-eksperto įžvalgas ir patarimus. Tokį sutikti – beveik garantuota sėkmė, nes geri patarimai ir konkretūs pasiūlymai ne tik padeda išvengti klaidų, bet ir suteikia visas galimybes ženkliai pagerinti ūkio rezultatus. Kaip atpažinti patikimą ir profesionalų ūkio analizės ekspertą? AB „Kauno grūdai“ galvijininkystės skyriaus konsultantas Petras Viršilas pasakoja, kokius svarbiausius aspektus kreipia dėmesį, atvykęs vertinti ūkio.

Pirmiausia – pasisveikinti su gyvuliu

Nors mandagumas ir reikalautų pirmiausia skirti dėmesio ūkio šeimininkui, geras konsultantas, atvykęs į ūkį, turi kitus prioritetus. Pasilabinęs su ūkininku, jis visada pirmiausia skubės pas gyvulius. Čia ekspertas informacijos gauna daug, nes „gyvuliai kalba“: paties gyvulio elgsena, atrajojimas, įmitimas, net ekskrementų konsistencija yra tie rodikliai, kurie padeda įvertinti būklę, nustatyti, ko galėtų trūkti gyvuliui ir kaip galima pagerinti situaciją. Nors ir bene svarbiausia, siekiant maksimaliai gerų rezultatų, užtikrinti visavertį galvijų šėrimą, ne mažiau svarbu ir gyvulio laikymo sąlygos. Geras ekspertas to pro akis nepraleis ir visada duos patarimų, kaip pagerinti ventiliaciją, guoliaviečių ir jų pakratų būklę.

Objektyviausi duomenys – iš laboratorijos

„Pasikalbėjus“ su gyvuliais, įvertinus jų laikymo sąlygas, pats metas pasižiūrėti į jų šėrimo racioną. Vis tik, daugelio ekspertų nuomone, šėrimas yra kone svarbiausias veiksnys, lemiantis gyvulio sveikatingumą ir produktyvumą, taip pat pieno kokybę bei jo kiekį. Nustatyta, kad gyvulių produktyvumas apie 60 proc. priklauso nuo tinkamo šėrimo. Kaip teigia specialistai, nekokybiškais pašarais šeriamų karvių pieno blogesnės juslinės, biocheminės, technologinės ir kitos savybės. Iš tokio pieno gaunamas sūris, kiti pieno produktai būna prastos kokybės, greitai genda. Nevisavertis šėrimas ūkiui yra nuostolingas ir kita prasme. Nevisaverčiais pašarais šertų karvių produktyvumui ir pieno cheminei sudėčiai atkurti reikia beveik dvigubai daugiau laiko.

Kaip žinia, pašarai, kuriais šeriami gyvuliai skirstomi į žolinius ir kombinuotuosius. Žolinius pašarus ūkininkai visada gaminasi patys. Norėdami, kad gyvulių šėrime netrūktų maistingų medžiagų, jie neretai bando patys pasigaminti ir visaverčius pašarus, prilygstančius kombinuotiesiems, tačiau tai ne visada būna tinkamas ir ekonomiškai pagrįstas pasirinkimas. Geras ekspertas visada su ūkininku padiskutuos ir paskaičiuos, kaip elgtis geriausia: kokie pliusai ir minusai vieno ir kito būdo, ir kaip pasiekiama geriausia ekonominė nauda. Specialistai mano, kad kombinuotųjų pašarų gamybą verta patikėti profesionalams.

Taigi kartu su ūkininku ekspertas imasi vertinti paties ūkininko pasigamintus žolinius pašarus. Pagal tam tikrus parametrus, tokius kaip pašarų išvaizda tranšėjose, jų kvapas jau gaunama nemažai informacijos. Tačiau svarbiausia, ką pasiūlo profesionalus konsultantas, tai galimybę pašarų kokybę objektyviai įvertinti laboratorijoje. Imami ūkyje užauginto žolės siloso ir kukurūzų siloso mėginiai ir gabenami į laboratoriją. Čia tiriama jų sudėtis ir kokybė. Sužinoma, koks bendras baltymų kiekis pašare, energetinė vertė ir kiti svarbūs rodikliai. Tik įvertinus atliktų tyrimų rezultatus galima tiksliai įvardinti, kokių maistinių medžiagų, šeriant būtent tokiu pašaru, gali pritrūkti gyvuliui. Tuomet ekspertas gali pagrįstai įtraukti į racioną tiek kombinuotųjų pašarų, tiek premiksų, specifiškai reikalingų to ūkio galvijams.

Pieno tyrimai taip pat svarbūs

Tačiau informacijos šaltinių ūkyje yra ir daugiau. Ne mažiau svarbių duomenų ekspertui suteikia ir pieno tyrimų duomenys. Kasdien iš šaldytuvo paimamas pieno mėginys ir jis nuodugniai ištiriamas. Nustačius pieno baltymų, riebalų, urėjos, laktozės, bakterijų, somatinių ląstelių bei kitus duomenis daromos atitinkamos išvados, padedančios įvertinti bendrą vaizdą bei dar labiau patikslinti pasiūlymą ūkiui.

Individualus racionas kiekvienam ūkiui

Surinkus nemažą pluoštą duomenų apie gyvulių būklę, pašarų kokybę bei pieno sudėtį, ekspertai turi pagrindo paruošti subalansuotą šėrimo racioną. Sudarant racioną visada vertinami parametrai, kurie labai svarbūs, siekiant išlaikyti gyvulių sveikatingumą bei produktyvumą, bei užtikrinti kuo geresnę pieno kokybę ir didesnį primilžį iš karvės. Todėl racionas bus subalansuotas ir papildytas energetinias ir baltyminais priedais. Be abejo, nebus pamiršti ir vitaminai bei mineralai. Juk tai labai svarbi dalis, norint kad gyvuliai būtų sveiki.

Specialiai pagaminti kombinuotieji pašarai bus priderinti prie tame ūkyje naudojamo žolinio pašaro. Taip bus užtikrinta, kad gyvuliai gauna maksimaliai jiems pritaikytą subalansuotą visavertį racioną.

Svarbiausia, kad konsultantas, skirdamas daug dėmesio vienam ūkiui, gali pasiūlyti individualiai pagamintus – tik to konkretaus ūkio poreikius atitinkančius – pašarus. Specialiai pagaminti kombinuotieji pašarai bus priderinti prie tame ūkyje naudojamo žolinio pašaro. Taip bus užtikrinta, kad gyvuliai gauna maksimaliai jiems pritaikytą subalansuotą visavertį racioną. Geras specialistas pasiūlys labai daug variantų bei padės ūkininkui pasirinkti patį tinkamiausią. Juk tikslas yra bendras – tvaraus ūkio maksimaliai aukšti rezultatai.

Fermos analizę nuodugniai atlikti pasiruošę visus gero eksperto požymius atitinkantys AB “Kauno grūdai” galvijininkystės sektoriaus specialistai.