„Kauno grūdai“: energetinio efektyvumo sprendimus pirmiausia vertiname per tvarumo prizmę
Bendrovės „Kauno grūdai“ istorija prasidėjo prieš beveik 130 metų nuo bene pagrindinio to meto maisto produkto – miltų bei jų produktų gamybos. Išlaikydama ilgametes lyderystės tradicijas, įmonė atliepia tai, kas svarbu vartotojui, tad pirminę įmonės veiklą ilgainiui papildė kitos.
Šiandien bendrovė prekiauja ir žaliavomis, veterinariniais preparatais, naminių gyvūnų ėdalu, kurį pati ir gamina. Kompanija yra didžiausia kombinuotųjų pašarų ir premiksų gamintoja Baltijos šalyse bei regiono lyderė greitai paruošiamų produktų gamybos srityje. Kartu su Vilniaus ir Kaišiadorių paukštynu bei dukterinėmis bendrovėmis „Kauno grūdai“ sudaro vieną didžiausių šalies susivienijimų – įmonių grupę „KG Group“, kurios verslai apima visą gamybos grandinę „nuo lauko iki stalo.“
Viena iš aktualiausių šiandienos tendencijų neabejotinai yra bendrovių veiklos tvarumas, kuriam modernios kompanijos skiria daug pastangų. Ne išimtis ir „Kauno grūdai“ – tvarumo užtikrinimas yra viena strateginių jos krypčių, šiuo principu vadovaujamasi įvairiose veiklos srityse.
„To siekiame ir įgyvendindami inovatyvius energetinius sprendimus. Savo padaliniuose – tiek administraciniuose, tiek ir gamybiniuose – diegiame technologijas, kurios užtikrintų ne tik efektyvesnę, bet ir aplinkai palankesnę mūsų veiklą“, – sako Gvidas Kiznis, AB „Kauno grūdai“ Technikos direktorius.
Kompleksinis požiūris
Per pastaruosius penkerius metus įmonėje įgyvendinta nemažai pažangių energetinių sprendimų. Didžiausia dėmesys skirtas gamybos įrengimų bei naudojamų prietaisų modernizacijai ir atnaujinimui, užtikrinančiam efektyvų dujų ir elektros energijos vartojimą. Šie ištekliai sudaro ženklią gamybinės įmonės veiklos kaštų dalį.
Modernizavimo projektai vykdyti įvairiuose „Kauno grūdų“ padaliniuose. Grūdų sandėliavimo patalpose senojo tipo grūdų džiovinimo įrenginiai buvo pakeisti nauja, modernia įranga – dėl to ženkliai sumažėjo gamtinių dujų sunaudojimas sandėliuose. Gamybos padaliniuose rekonstruoti suspausto oro vamzdynai bei atsižvelgiant į optimalius procesų poreikius optimizuoti suspausto oro kompresorių darbiniai slėgiai – taip sumažėjo elektros energijos kiekis, reikalingas vienam produkcijos vienetui pagaminti. Sumontuota speciali vandens filtravimo sistema – atbulinė osmozė – pastebimai pagerino į garo katilus tiekiamo vandens kokybę, dėl to sumažėjo garo katilų prapūtimo poreikis, o kartu ir suvartojamų dujų kiekis.
„Geriausių rezultatų taupant dujas pavyko pasiekti iš antrinio perteklinės šilumos panaudojimo. Tuo tikslu pasitarnavo garo katilinėse sumontuoti ekonomaizeriai ir šilumokaičiai, šildomas katilų maitinimo vanduo ir panašios priemonės“, – komentuoja p. Kiznis.
Visuose įmonės padaliniuose modernizuota ir apšvietimo sistema. Seno tipo šviestuvai pakeisti efektyviais LED. Jie ne tik vartoja mažiau elektros energijos, tačiau ir kokybiškiau apšviečia patalpas, tad gerėja jose dirbančių žmonių darbo sąlygos. Be to, kai kurie įmonės padaliniuose veikiantys elektros varikliai pakeisti į aukštesnės efektyvumo klasės – IE4 – variklius. Pasak bendrovės Technikos direktoriaus, įsigyjant naujus įrenginius iš tiekėjų jau dabar reikalaujama, kad juose būtų montuojami būtent šios klasės elektros varikliai.
Pagrindinis siekis – tvarumas
Modernizavimo bei atnaujinimo projektai bendrovei per 5 metus padėjo sutaupyti daugiau kaip 1800 MWh dujų ir beveik 300 MWh elektros energijos. Tačiau p. Kiznis pabrėžia, kad finansinė nauda – tik dalis vertės, kurią įmonei neša pažangūs energetiniai sprendimai.
„Šie sprendimai neabejotinai prisideda prie kaštų taupymo, o gautą finansinę naudą galime skirti investicijoms tolesnei energetinio ūkio modernizacijai. Vis dėlto esminis mūsų tikslas – tvarumo užtikrinimas. Įdiegti energetiniai sprendimai prie to ženkliai prisideda. Visus juos vertiname per naudą, atnešamą aplinkai ir visuomenei“, – tikina p. Kiznis.
Bendrovė ir toliau analizuoja įvairias galimybes, kurios leistų dar naudoti dar mažiau energijos. Bus tęsiami ir dabartiniai projektai: keičiami neefektyvūs elektros varikliai, toliau atnaujinamos apšvietimo sistemos.
AB „Kauno grūdai“ priklauso ESO Pažangios energijos klubui, vienijančiam bendroves, kurios efektyviu energijos vartojimu prisideda prie švaresnės ateities kūrimo ir šia patirtimi dalijasi su kitomis rinkos dalyvėmis.
Lietuva įsipareigojo per 6 metus nuo 2014 m. sutaupyti 11,7 TWh energijos, todėl tokia klubo iniciatyva šaliai – dar viena galimybė prisidėti prie kitų ES narių įsipareigojimų, valstybės verslui – būdas sumažinti veiklos kaštus ir įnešti indėlį į bendrą visų mūsų tikslą: mažinti anglies dvideginio išmetimus bei aplinkai daromą žalą. Klubo iniciatyva tarpusavyje ir viešojoje erdvėje dalinamasi informacija apie įdiegtus energijos vartojimo efektyvumo didinimo sprendimus, taip gerinant įmonės įvaizdį ir reputaciją partnerių, klientų bei esamų ir potencialių darbuotojų akyse.
Šaltinis: vz.lt (https://www.vz.lt/ismani-lietuva/2020/09/14/kauno-grudai-energetinio-efektyvumo-sprendimus-pirmiausia-vertiname-per-tvarumo-prizme&hhmo8)