„Auksinio grūdo“ apdovanojimai: Metų debiutas - kombinuotų pašarų ir premiksų gamybos vadovas

2021-02-22

Praėjusių metų pabaigoje tradiciškai paskelbėme „Auksinio grūdo“ apdovanojimų nugalėtojus. Apdovanojame geriausius metų  darbuotojus šiose nominacijose: Metų debiutas, Metų specialistas, Metų verslumas, Metų kolega, Metų vadovas, Tyliai, bet užtikrintai, Nominacija už nuopelnus organizacijai. Pristatome interviu su Metų debiuto nominacijos nugalėtoju - kombinuotų pašarų ir premiksų gamybos vadovu Martynu Šimoniu. Sužinokite daugiau apie jo pareigas, atliekamą darbą, paties Martyno asmenines vertybes ir pomėgius.

Martynai, kiek tiksliai laiko dirbi mūsų organizacijoje?

Karjerą Kauno grūduose pradėjau 2014 metais Technikos tarnybos darbų saugos ir aplinkosaugos skyriuje nuo aplinkosaugos specialisto darbo. Dalyvaudamas konkurse į šias pareigas turėjau nemažą privalumą, kuris, manau, ir buvo lemiamas, kad pasirinko mane – ankstesnėje darbovietėje atlikome visų Kauno grūdų padalinių aplinkosaugos dokumentų ruošimą, patikrinimus, oro taršos matavimus, todėl jau buvau sukaupęs nemažą žinių bagažą apie įmonę, specifiškumą, susipažinęs su kitų padalinių veikla.

Bėgant metams jaučiau, kad aplinkosaugos darbas tapo rutina ir supratau, kad man labiau įdomus pats gamybos procesas, kuris yra dinamiškesnis. Sudėliojęs pliusus ir minusus nusprendžiau įgyti dar vieną išsilavinimą visai kitoje srityje (prieš tai buvau baigęs VDU biologijos ir aplinkotyros bakalauro studijas). Įstojau į Kauno technikos kolegiją Gamybos technologijų valdymo ištęstines studijas, žinodamas, kad ten gausiu daugiau praktinių nei teorinių žinių. Tai buvo gana nauja sritis man, tačiau labai įdomi, todėl suderinti darbus su mokslo sesijomis buvo nesudėtinga. Taip pat esu dėkingas technikos direktoriui Gvidui Kizniui, kad tomis įtemptomis atsiskaitymų savaitėmis pavykdavo rasti balansą tarp darbų ir mokslų.

Po antrų studijų metų gavau pasiūlymą prisijungti prie Gamybos tarnybos – eiti technologo pareigas, kuriose buvau atsakingas už įrenginių tikslingą darbą pašarų ir premiksų gamybose. Juokauju, kad studijuodamas tuo pačiu metu praėjau ir vyr. technologo Almanto Ptakausko mokyklą. Galiu drąsiai pasakyti, kad toks vadovas, kuris betarpiškai dalijasi informacija ir žiniomis, yra daug vertingiau nei teorinės žinios. Šiose pareigose labai daug bendravimo su dirbančiu personalu (skyrių vadovais, darbininkais) ieškant problemų sprendimo būdų, alternatyvų, kaip patobulinti procesus, kasdienės aktualijos. Vertinu, kad tie sprendimai ir bendradarbiavimas atitiko gamybos tarnybos vadovo lūkesčius ir kaip simboliška, kad pasiūlymą tapti gamybos vadovu gavau tą pačią dieną, kai vyko Auksinio grūdo apdovanojimai 2019. Esu labai dėkingas už suteiktą galimybę.

Už ką esi atsakingas, kokios Tavo darbo funkcijos?

Už savalaikį kombinuotų pašarų užsakymų įvykdymą, darbų organizavimą ir užduočių paskirstymą atsakingiems darbuotojams. Kombinuotų pašarų padalinių vadovai yra pilnai savarankiški atlikti jiems iškeltus tikslus, todėl vyksta ne vadovavimas, o bendradarbiavimas ieškant optimaliausių sprendimų, kasdienių darbų sprendimų, kurie būtų naudingi ne tik konkrečiam skyriui, bet ir organizacijai. Taip pat viena iš pagrindinių vadovo veiklų - tai bendravimas su kitomis tarnybomis, pvz., Kokybės tarnyba, Technikos tarnyba, ekonomika ir tiekimo grandine ir kt.

Ankstesnė darbinė patirtis.

Plačiau aprašiau pirmame klausime.

Ką vertini mūsų organizacijoje: privalumai, kodėl tu čia, kas patinka, "veža"? :) Kas tave motyvuoja?

Vertinu tai, kad tai yra didelė įmonė, kurioje gali augti visose srityse, nes kasdieniame darbe susiduri su įvairiausių sričių klausimais. Daug naudos atneša ir gerųjų praktikų dalijimasis tarp skirtingų gamybinių padalinių, nors procesai skirtingi, bet yra ir daug bendrų taškų.

Darbo principai/vertybės, kuriomis vadovaujiesi darbe?

Labai vertinu darbuotojų atsakomybę. Atsakomybė ir sąžiningumas man yra svarbiausi, to reikalauju ir iš savęs, ir iš darbuotojų. Kiek įmanoma didesnį dėmesį skiriu kasdieniam bendravimui su darbuotojais, stengiuosi užduoti klausimus, kurie atskleistų jų požiūrį į darbus, išsakytų problemas, su kuriomis susiduria, planuojant atlikti pakeitimus įrangoje ar procese, išsiaiškinti, kaip jie tai vertina, kokių turi pastabų.

Pomėgiai, laisvalaikio hobiai?

Turiu didelę šeimą, tačiau posakiu “Kuo daugiau vaikų, tuo daugiau hobių“ nesivadovauju - kiek galima daugiau laiko stengiuosi leisti su šeima keliaujant, būnant gryname ore, lankant sporto ir kultūros renginius.

Linkėjimas kolegoms - tavo sėkmės paslaptis, kaip reikia dirbti, kad galbūt kitais metais jie atsirastų Auksinio grūdo nugalėtojų sąraše. :)

Ėjimas link tikslų, kurie iš pradžių atrodo galbūt nepasiekiami, mažais žingsneliais, nenuvertinant savo gebėjimų ir įdedant maksimaliai pastangų. Ieškoti atsakymų ir nenuleisti rankų, kai kažkas nepavyksta, bus kita diena, kuri atneš supratimą ir pozityvumą.