„Kauno grūdų“ prognozės: laukia gausus, tačiau žemesnės klasės grūdų derlius

Artėjant naujo grūdų derliaus nuėmimui, „Kauno grūdai“ prognozuoja, kad šiemet Lietuvos ūkininkų laukia išties gausus derlius, tačiau vyraus žemesnės klasės grūdai. Pasak bendrovės ekspertų, nors tikėtasi kaip niekad gero derliaus, situaciją ženkliai pakoregavo birželio pabaigoje užklupusios liūtys.

grudu derlius

„Jei praėjusiais metais turėjome mažesnį derlingumą nei vidurkis, numatoma, jog šiemet derlingumas viršys vidurkį, tam įtakos turi šiais metais keliais procentais padidėjęs pasėlių plotas. Kalbant apie derliaus kokybę, pernai daugiau turėjome aukštesnės klasės grūdų. Pvz., pernai Lietuvoje iš augintojų bendrai buvo supirkta beveik 70 proc. pirmos arba ekstra klasės kviečių. Šiemet numatoma, kad bus supirkta daugiau žemesnės klasės grūdų“, – pažymi AB „Kauno grūdai“ Žaliavų prekybos verslo vadovas Raimundas Surdokas.

Kaip jis aiškina, dar pavasario pabaigoje prognozuota, kad galime tikėtis išskirtinai gero derliaus. Tačiau liūtys ženkliai pakoregavo situaciją. Stiprus lietus ir audros paguldė pasėlius, tai savo ruožtu menkina grūdų kokybę. Pasak jo, nedėkingos oro sąlygos paveikė daugumą Lietuvos regionų, tad pasekmes turėtų pajusti visi Lietuvos ūkininkai. O tai, kad orai išlieka lietingi, su kiekviena diena ir toliau neigiamai veikia derliaus kokybę.

Kaip pažymi R. Surdokas, „Kauno grūdai“ pasiruošę visų klasių grūdų supirkimui. „Turime unikalią gamybos grandinę nuo lauko iki stalo, kuri apima maisto produktų ir pašarų gamybą. Kruopščiai atrenkame aukščiausios klasės grūdus ir juos naudojame maisto produktų, pvz., miltų, greitai paruošiamų makaronų gamybai, žemesnės klasės grūdus – kombinuotiems pašarams gaminti“, – aiškina „Kauno grūdų“ atstovas R. Surdokas, pažymėdamas, jog bendrovė intensyviai ruošiasi grūdų supirkimo iš Lietuvos ūkininkų sezonui.

Šiemet „Kauno grūdai“ paruošų sezono metu grūdus priims 20-yje vietų– savo ir nuomojamuose punktuose, kurie įsikūrę skirtinguose Lietuvos regionuose: Kaune, Klaipėdoje, Alytuje, Jonavoje, Kėdainiuose, Jurbarke, Radviliškyje, Telšiuose, Šeštokuose, Pilviškiuose, Ukmergėje, Širvintose.

„Kauno grūdų“ atstovas pastebi, kad paruošų sezonu ūkininkai neatsisako ir šiuo laikotarpiu reikalingų bendrovės teikiamų paslaugų. „Vis daugiau ūkininkų renkasi grūdų saugojimo paslaugas. Paprasčiau pirkti šias paslaugas nei kad pačiam ieškoti patalpų, kur laikyti grūdus, jas prižiūrėti, valyti, užsisakyti kenkėjų naikinimo paslaugas ir pan. Po šiųmečių liūčių tikėtina, kad augs ir džiovinimo paslaugų poreikis“, – pažymi R. Surdokas.

AB „Kauno grūdai“ turi 8 nuosavus elevatorius, veikiančius Kaune, Klaipėdoje, Alytuje, Radviliškyje, Pilviškiuose ir Telšiuose. Bendrovės turimi grūdų saugojimo pajėgumai siekia 240 tūkst. tonų.