Archyvas


Poreikis atnaujinti žinias bei gerinti dialogą tarp žemdirbių ir grūdų supirkėjų paskatino organizuoti mokymus

Lietuvos grūdų augintojų asociacija (LGAA) analizuoja tiek rinkos, tiek politinius procesus, galinčius turėti vienokios ar kitokios įtakos narių finansiniam stabilumui. Tačiau prie daugumos veiksnių tenka prisitaikyti. Šiuo metu kyla vis daugiau grėsmių dėl augalų apsaugos priemonių naudojimo ribojimų, augančios pasaulinės grūdų produkcijos. Visi šie veiksniai vienaip ar kitaip paveiks grūdų augintojų finansinius rezultatus. Prisitaikyti prie pokyčių galima tik didinant ūkio efektyvumą mažinant gamybos nuostolius. Dėl šios priežasties LGAA kartu su partneriais organizavo grūdų sandėliavimo mokymus, kurių pagrindinis tikslas— suteikti žinių apie derliaus paruošimą sandėliavimui, sandėliavimo rizikas bei grūdų kokybės tyrimus tiekiant rinkai.

„Liepos pradžioje pirmą kartą organizuoti mokymai susilaukė didelio dėmesio, tad matėme poreikį juos pakartoti ir liepos viduryje. Kursų metu dalyviai susipažino su visais grūdų teikimo rinkai etapais, pradedant paruošimu sandėliavimui atvežus iš lauko, baigiant sandėliavimu jų supirkėjo infrastruktūroje“ – pasakojo LGAA administracijos vadovas Ignas Jankauskas. Pirmą pusdienį Aleksandro Stulginskio universitete ūkininkai susipažino su teorine medžiaga, o antrasis pusdienis buvo skirtas praktikai – atvykę į AB „Kauno Grūdai“ mokymų dalyviai lankėsi laboratorijose bei elevatoriuje ir galėjo praktiškai įsitikinti, kaip vyksta procesas. 

Kiekvieno mokymų etapo ypatumus analizavo ir žemdirbiams perteikė tos srities profesionalai. Valstybinės augalininkystės tarnybos vyriausioji specialistė Deimantė Gedvilaitė priminė galiojančius kokybės tyrimo standartus, jų taikymo niuansus, taip pat komentavo grūdų tyrimo procesą AB „Kauno Grūdai“ laboratorijoje. Taip buvo pasiektas visiškas nešališkumas suteikiant svarbią informaciją. Pagrindinė kursų dalis buvo skirta grūdų paruošimui sandėliuoti bei pačiam sandėliavimui. Temas pristatė profesorius Algirdas Jonas Raila ir vienas iš renginio organizatorių doc. dr. Egidijus Zvicevičius. Žemdirbiai sužinojo apie dažniausiai pasitaikančias klaidas, jų išvengimo būdus ir rizikos valdymo priemones. Planuojantieji vystyti sandėliavimo infrastruktūrą gavo naudingų patarimų dėl atskirų elementų našumo reikalavimų, skirtingų sandėlių tipų privalumų ir trūkumų. Teorinę dalį baigė UAB „Labtarna“ atstovai Richardas Tamošauskas ir Vaidas Morkūnas. Grūdų ir kitų žaliavų kokybės tyrimus pamatiniais metodais atliekančios įmonės profesionalai perspėjo dėl mikotoksinų rizikos, taip pat paaiškino atskirų grūdų kokybės rodiklių esmę tolimesniems jų naudotojams.

Ypatingas dėmesys mokymų metu buvo skiriamas praktinei daliai. AB „Kauno grūdai“ sutiko pademonstruoti visą grūdų priėmimo procesą nuo mėginio paėmimo, jo tyrimo, supirktos produkcijos sandėliavimo. Taip pat pristatyta miltų kokybės tyrimų laboratorija.

„Palaikome ūkininkų iniciatyvą praktiškai  pamatyti ir įvertinti grūdų supirkimo procesą, todėl nedvejodami sutikome priimti mokymų dalyvius. Esame atviri dialogui ir norime, kad prasidėjus sezonui viskas vyktų sklandžiai.“ – sakė AB „Kauno Grūdai“ komercinių pirkimų vadovas Raimundas Surdokas

Šiuo metu visoje Europos sąjungoje plačiai diskutuojama dėl skaidrumo grūdų sektoriuje trūkumo, mat  tarp žemdirbių ir grūdų supirkėjų tvyro tam tikras nepasitikėjimas vieni kitais. Tikimąsi, kad tokių praktinių mokymų pagalba bus paskatintas dialogas ir atsiras tvirtesnis bendradrbiavimas. „Tai yra visos ES problema ir esanti ne vien tik Lietuvos grūdų sektoriuje. LGAA stebi didėjančią konkurenciją pasaulinėje grūdų rinkoje ir tokia situacija blogina Lietuvos pozicijas, todėl džiaugiamės, kad AB „Kauno grūdai“ taip pat siekia bendradarbiavimo su žemdirbių bendruomene. Tikimasi, jog įvykęs renginys, kuris apjungė net 5 skirtingus grūdų rinkos dalyvius įdės indėlį didinant skaidrumą sektoriuje.“ – mokymų lūkesčius apibendrino LGAA pirmininkas I. Jankauskas.

KOMENTARAI (0) Komentuoti

Komentarų nėra


PAKOMENTUOK